Blog
Kilka słów o prywatnej psychoterapii.
Psychoterapia jest procesem obliczonym na oddziaływanie psychoterapeuty poprzez środki psychologiczne znane psychoterapii na pacjenta w celu poprawy jego stanu psychicznego.
Proces ten trwa w różnych przedziałach czasowych w zależności od indywidualnych problemów zgłaszanych psychoterapeucie.
Czasami wystarczy kilkukrotne spotkanie z psychologiem i udzielana przez niego pomoc psychologiczna w postaci konsultacji. Pomaga niemalże natychmiast lub też zwraca uwagę na konkretne aspekty stanu pacjenta w danej chwili , które wymagają dalszej pracy w psychoterapii indywidualnej.
Psychoterapia indywidualna w swoim założeniu jest pracą nad zgłoszonymi problemami przez pacjenta podczas pierwszych spotkań z psychoterapeutą.
Kolejne spotkania z psychologiem koncentrują się głównie na diagnostyce problemów zgłaszanych przez pacjenta i podjęciu decyzji o wybranych do dalszej pracy z psychoterapeutą .
Psychoterapeuta poprzez zadawanie pytań jest w stanie ocenić stan psychiczny pacjenta oraz problemy które. będą przepracowane na kolejnych sesjach psychoterapeutycznych.
Praca w psychoterapii indywidualnej jest pochyleniem się nad wieloma wątkami z życia pacjenta. Praca z psychologiem dotyczy jego stanów emocjonalnych relacji, interpersonalnych, relacji z rodziną rodzicami i rodzeństwem , najbliższymi kolegami , koleżankami . przełożonymi w pracy.
Psycholog w procesie psychoterapii odkrywa przed pacjentem jego przeżycia z dalekiej przeszłości, które mogą mieć wpływ na obecny stan psychiczny.
Psychoterapia indywidualna.
Jest swego rodzaju podróżą w czasie. Każdy aspekt naszego życia, nawet ten drobny na który pozornie nie zwracamy uwagi może być bardzo ważny w dotarciu do dzisiejszych problemów, które są przedmiotem pracy z psychoterapeutą.
Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie wychwycić drobiazgi w zachowaniu, w słowach, gestach mimice , mowie ciała, procesach fizjologicznych ( np. pocenie się ), które są obecne w relacji z psychoterapeutą i postawić trafną diagnozę dotyczącą danej sytuacji podczas sesji.
Szczegółowe pytania psychologa i dostrzeżone zachowania pacjenta stają się podłożem podejmowanej pracy nad wychwyconymi w relacji aspektami.
Dzięki psychoterapii wiele problemów naszego życia psychicznego, które są na co dzień dla nas niezrozumiałe możemy pokazać w świetle prawdy i dojść do głębszego ich poznania.
Czasami głęboko skrywana wiedza ujawniona wydobyta na światło dzienne pozwala pacjentowi w jego pracy pod bacznym okiem psychologa zauważyć nowe aspekty jego dotychczasowych zachowań co w dalszym etapie jego pracy staje się podwaliną pod zauważalne zmiany tu i teraz lub w niedalekiej przyszłości.
Dobry Psychoterapeuta prowadzi pacjenta po jego drogach życia i pomaga mu poznawać je na nowo i odkrywać przyczyny w obecnych stanów emocjonalnych co skutkuje realną pracą nad wydobytymi problemami i daje wymierne dające się zauważyć zmiany .
Dla kogo psychoterapia ?
Psychoterapia jest dla każdej osoby która chce poprawić swoją jakość życia psychicznego. Psychoterapia jest dla osób, które borykają się z codziennym stresem w związku z wykonywaną pracą między innymi społecznie odpowiedzialną jak min. tak zwane wolne zawody , które wiążą się z ciągłymi napięciami i wielką odpowiedzialnością .
Psychoterapia jest dla osób , które nie potrafią sobie radzić w sytuacjach braku komfortu np. w podejmowaniu samotnych decyzji , mówieniu NIE ( problem z asertywnością i uległością)
Psychoterapia jest dla osób, które nie radzą sobie w swoich związkach małżeńskich którzy szukają przyczyn nieudanych i niechcianych relacji z najbliższymi min partnerkami lub partnerem mają problemy toksycznymi relacjami z osobami z którym przebywają w najbliższych relacjach.
Psychoterapia jest również dla osób które nie poradziły sobie po dzień dzisiejszy z dawno przebytymi i traumami oraz stratami najbliższych ( w tym poronieniem ).
Pomoc psychologiczna skierowana jest dla osób które są tak zwanymi dorosłymi dziećmi alkoholików lub też są osobami współuzależnionym i którzy w swojej codzienności obcują z uzależnionymi od alkoholu lub w inny sposób.
Problem dorosłych dzieci alkoholików ( tzw. DDA) coraz szerzej dociera do świadomości głównie młodych osób które trudnych , bolesnych i traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa.
Osoby z problemem DDA wielokrotnie powielają błędy swoich rodziców lub też są niezdolne do pełnego funkcjonowania w otaczającej ich rzeczywistości.
Osoby z syndromem DDA mają problemy z podjęciem roli ojca, matki mają problemy z wychowywaniem własnych dzieci i pełnieniem ról społecznych.
Ich funkcjonowanie kojarzy się z niemożnością zaniżonym poczuciem własnej oceny , ciągłymi problemami w relacjach towarzyskich, skłonnościami depresyjnymi oraz niejednokrotnie sięganiem po używki w tym alkohol.
Kontakt z psychologiem jest również potrzebny osobą które zauważą u siebie jedne z poniższych zachowań.
Potencjalny pacjent psychologa jest;
– osobą apatyczną której brakuje codziennej energii do podejmowania podstawowych ról w których nie potrafi się odnaleźć oraz boi się ich podjąć po raz kolejny.
– Osobą dla której każde poranne wstawanie z łóżka wiąże się z trudnościami i lekiem przed codziennymi zadaniami obowiązkami które są do wypełnienia w danym dniu.
– Osobą która ma problemy ze snem oraz brakiem apetytu . ( stan który ujawnia sięw dłuższej perspektywie czasu)
– Osobą , która całkowicie zaprzestaje podejmowania podstawowych czynności higienicznych związanych z własnym ciałem
– Osobą , która ma w sobie lęk przed spotkaniem z najbliższymi ujawnia chęć zamknięcia się w domu i pozostania w nim pomimo obowiązków, które są do wykonania, a które wcześniej były wykonywane codziennie.
– Osobą , która ukazuje niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań które miały na celu poprawę własnego życia wiąże się to z prostymi nawet czynnościami jako ścielenie łóżka posprzątanie pokoju, zadbanie o czystość wokół siebie.
Opisane poniżej aspekty to tylko niektóre z wybranych czynników które mogą sugerować depresję. i konieczność podjęcia działań w postaci konsultacji psychiatrycznej w celu zapisania odpowiednich leków dla poprawy tego stanu.
Niejednokrotnie psychiatra mając do czynienia z osobą która ukazuje tego typu symptomy poleca udanie się do psychoterapeuty na psychoterapię indywidualną bądź konsultacją psychologiczną . w wielu przypadkach psychoterapia indywidualna daje lepsze rezultaty niż leczenie farmakologiczne. Nie wyklucza to ich współistnienia jednocześnie.
Zapraszam cię do skorzystania z pomocy doświadczonego psychologa, psychoterapeuty w Gabinecie psychologicznym w ścisłym CENTRUM KATOWIC.